Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Sağlık Çalışanlarına KBRN Farkındalık Eğitimi Verildi

Kayseri Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği KBRN bölge koordinatörleri tarafından, Kayseri, Niğde ve Nevşehir illerinin sağlık çalışanlarına kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehlikelere karşı farkındalık eğitimi verildi.

KBRN terimi; Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kelime grubunun kısaltması olarak kullanılır. Genel olarak bu terim kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin kasten veya kazaen yayılmasıyla oluşan, insan ve çevre için zararlı tehlikeli durumları ifade eder.

Kayseri Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, KBRN koordinatörleri Doç. Dr. Hüseyin CEBİÇCİ ve Genel Sekreterlik Uzmanı Bayram ÜNER tarafından Genel Sekreterlik sorumluluk bölgesinde bulunan Kayseri, Niğde ve Nevşehir illerinin sağlık çalışanlarına kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehlikelere karşı eğitim verildi. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servis çalışanları yanı sıra ilçe devlet hastanesi acil servislerin sorumlu hemşire ve çalışanları, diğer servis sorumlu hemşireleri ve 112 ambulans çalışanlarından oluşan 250 kişi eğitim aldı.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans salonunda gerçekleşen eğitimle Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) saldırı ya da kaza sonucu hastane acil servis önü organizasyonu, nasıl müdahale edileceği ve oluşan kirlenmeyle ilgili dekontaminasyon, konuları ve kişisel koruyucu donanımlar anlatıldı.